středa 3. prosince 2008

Napětí mezi Pákistánem a Indií

Nejen Indií, ale i celým světem otřásly teroristické útoky, které se odehrály v indickém Bombaji, městě bohatství a cestovního ruchu. Při útocích zahynulo podle posledních informací 171 osob. Mezi oběťmi je i 26 cizinců. Dalších více než 250 lidí bylo zraněno poté, co útočníci zahájili palbu na několika místech, včetně železniční stanice, oblíbené restaurace, nemocnice, dvou hotelů a židovského centra. Jeden z atentátníků, který přežil zásah speciálních jednotek, při výslechu indických úřadů oznámil, že teroristé podstoupili několikaměsíční výcvik v Pákistánu. Indie proto obvinila Pákistán, že teroristé pochází právě odtamtud. Atentátník Azam Amir Qasab také při výslechu prozradil, že patří ke kašmírské militantní skupině Laškare tajjaba (Army of the Pure). Tato skupina však spoluúčast na útocích popírá. Ještě před vypuknutím útoků na Bombaj se jak Indie tak Pákistán těšili stále lepším vztahům. Ale po útocích, které Indové nazývají také jako „indické 11. září“, nabraly vztahy mezi zeměmi opačný směr.

Viník?
Indie veřejně obvinila z útoků pákistánské radikály a vyzvala Pákistán, aby odevzdal skupinu dvaceti militantních vůdců, kteří zřejmě za celými útoky stojí. Jedná se osoby, které se usadily v Pákistánu a prchají před indickými zákony. Dillí tak po útocích v Bombaji stupňuje tlak na Islámábád, zároveň ale podle výpovědi šéfa indické diplomacie nedojde k tomu, že by Indie reagovala na teroristické útoky vojenskou akcí. Ani podle pákistánského prezidenta Zardárího nedojde k tomu, že by mezi zeměmi vypukla v pořadí již čtvrtá válka. Věří totiž, že demokracie nejde ruku v ruce s válkou, proto války, které mezi sebou tyto dvě jaderné velmoci vedly, se staly v dobách diktátorů. Celý pákistánský národ se podle jeho slov spojil s cílem vybudovat přátelské vztahy s Indií.
Pákistán stále zdůrazňuje, že za útoky nestojí a zpochybnil také indické tvrzení, že jediný útočník, kterého se podařilo zadržet živého, je Pákistánec. "Nedostali jsme žádný hmatatelný důkaz, který by říkal, že to byl jednoznačně Pákistánec. Velmi o tom pochybuji," prohlásil Zardárí. "Ti střelci i ti, kdo to naplánovali, ať je to kdokoli - to jsou lidé stojící mimo jakýkoli stát, kteří drží jako rukojmí celý svět," dodal. Naznačil také, že Pákistán nevydá Indii 20 osob podezřelých z terorismu, o něž Dillí v pondělí 1.12. požádalo. "Pokud budeme mít důkazy, zahájíme s nimi přelíčení u svých soudů a odsoudíme je," řekl prezident. Rozhodně popírá argument, že pákistánská vláda teroristické útoky zorganizovala, aby vyvolala spor s Indií. Naopak, jak zdůraznil pákistánský prezident Zardárí, „ Pákistán se samozřejmě na útocích nepodílí. Jak Indie, tak i Pákistán jsou oběti. Já jsem oběť. Všichni jsme oběti této války.“
Terorista Azam Amir Qasab byl vyškolen organizací Laškare tajjaba, která je však v Pákistánu a na celém světě pod tlakem Spojených států a Velké Británie, kteří ji označili za teroristickou organizaci, zakázaná. Tato skupina byla také dlouho chápána jako pákistánská zpravodajská služba, která měla v Kašmíru bojovat proti Indii. Jak řekl Zardárí, tak pokud tato organizace byla zapojena do útoků na Bombaj, tak o tom pákistánská vláda nevěděla. Jsou to lidé, kteří působí mimo systém. Jejich operace jsou v podobném stylu jaké provádí například al- Káida, to znamená, že mimo státní systém. Jak řekl: „Indii už byla nabídnuta plná spolupráce na této mimořádné události. Pákistán je pevně odhodlán bojovat proti terorismu“
Na indickém seznamu hledaných teroristů je mimo jiné jeden z šéfů bombajského podsvětí Dáud Ibráhím, jenž má údajně na svědomí organizaci pumových atentátů v Bombaji v roce 1993 s 250 mrtvými. Kromě něj žádá Indie také vydání Masúda Azhara, což je pákistánský muslimský duchovní osvobozený z indického vězení výměnou za cestující z letadla Indian Airlines uneseného o Vánocích 1999. Spekuluje se, že právě tito dva řídili a plánovali v Pákistánu bombajský útok.

Společný boj proti terorismu
Podporu má Pákistán i v Bílém domě, který prohlašuje, že celý svět se musí sjednotit a bojovat proti terorismu. Podle Indie si také USA stále více uvědomují, že boj proti terorismu se netýká jen Afghánistánu nebo Iráku, ale i Pákistánu, kde byly připravovány ty nejhrůznější útoky a kde vznikla teroristická organizace al-Káida nebo radikální Taliban. Přestože indičtí vyšetřovatelé spojují s atentátem islámskou organizaci Laškare tajjaba, americká ministryně zahraničí Riceová nevyloučila ani možnost, že za útokem stojí al-Káida. "Ať už se na tom útoku al-Káida přímo podílela nebo ne, je to jednoznačně ten druh terorismu, na němž se al-Káida podílí," řekla. USA se snaží přesvědčit Pákistán, aby odvolal své bezpečnostní jednotky z Indie a přesunul je k afghánské hranici, kde bojují islámští radikálové. Riceová oznámila, že se Zardárí zavázal také USA k navázaní lepších vztahů s Indií.
Indická veřejnost se nyní ptá, jestli se nedalo útokům předejít. Indie proto razantně zvýšila bezpečnostní opatření. Vojáci s neprůstřelnými vestami a pistolemi prohlíží hotely, do obchodů, nádraží a luxusních hotelů se instalují detekční rámy. Indie měla také strach, že by útoky v Bombaji měly radikální dopad na turistický ruch. To se podle posledních informací však neděje, ba naopak.


Komentář

Za posledních pár týdnů se vztahy mezi Indií a Pákistánem výrazně zlepšily. Z obou stran byly slyšet přívětivé hlasy podporující snahy řešit konflikty, které mezi sebou tyto země vedou již od rozdělení v roce 1947.
Nejde o první teroristický útok v Bombaji a v Indii vůbec. Za poslední léta došlo k mnoha střetům mezi hinduisty a menšinovými muslimy. Je možné, že teroristické útoky v Bombaji byly vyvolány bombajským podsvětím, kde žije mnoho muslimů. Je tam navíc velmi silná mafie, která se snaží znemožnit další urovnávání vztahů mezi Indií a Pákistánem.
Pákistán je velmi propojený se Spojenými státy a také je na nich do značné míry finančně závislý. Tím Američané oslabují pákistánskou suverenitu, který se potom cítí vedle velké a ekonomicky stále sílící Indie jen jako malý soused.
Pákistánský prezident Zardárí je nyní postaven před těžký úkol- potřebuje po svém předchůdci svůj stát reorganizovat a dostat pod kontrolu tajné služby. Když k dalším problémům Pákistánu přičteme i situaci při afghánských hranicích, je možný konflikt s Indií tím posledním, co by si Pákistán přál.


Zdroje:
Hindustan Times [online]. [cit 2.12.2008]. Dostupné z: http://www.hindustantimes.com/StoryPage/FullcoverageStoryPage.aspx?id=8049facf-7f3a-4bf0-8188-11bc77007ac1Mumbaiunderattack_Special&&Headline=Mumbai+attackers+were+'Stateless+actors'%3a+Zardari
CNN [online]. [cit 2.12.2008]. Dostupné z: http://www.cnn.com/2008/WORLD/asiapcf/12/02/pakistan.zardari.lkl/index.html?eref=rss_world
News Yahoo [online]. [cit 2.12.2008]. Dostupné z: http://news.yahoo.com/s/ap/20081201/ap_on_re_as/rice_india
ČT24 [online]. [cit 2.12.2008]. Dostupné z: http://www.ct24.cz/svet/37599-po-utocich-se-vyostruji-vztahy-mezi-indii-a-pakistanem/
Associated Press of Pakistan [online]. [cit 2.12.2008]. Dostupné z: http://www.app.com.pk/en_/index.php?option=com_content&task=view&id=60974&Itemid=1
Associated Press of Pakistan [online]. [cit 2.12.2008]. Dostupné z: http://www.app.com.pk/en_/index.php?option=com_content&task=view&id=61060&Itemid=2

1 komentář:

Aleš řekl(a)...

Dobrý den,
Vaše analýza je v pořádku. Pěkný den. A.O.